همه چیز درمورد سفال و سفالگری

اگر قصد خرید یا فروش هنرهای سفالی که از زیباترین و قدیمی ترین هنر های تاریخ می باشد را دارید، بهتراست تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

چون که ما قصد داریم اطلاعاتی را از سفال و سفالگری به طور چکیده در خدمت شما عزیزان قراردهیم، شاید که مورد استفاده شما همراهان سفالینا قرار بگیرد.

همه چیز درمورد سفال و سفالگری

سفال چیست؟

لغت سفال که امروزه به هر وسیله ساخته شده از انواع خاک گفته می شود، از لحاظ فنی عبارت است از آن دسته ازظرف و محصولاتی که با خاک های ثانویه(خاک هایی که در مسیر رودخانه با انواع مواد شیمیایی و فیزیکی ترکیب می شوند که مهم ترین آن ها خاک رس می باشد) ایجاد می شوند.

اولین ماده مورد مصرف در ساخت ظروف سفالی، خاک رس یا همان گل رس  می باشد که تفاوت آن با بقیه گل ها و خاک ها چسبندگی آن می باشد.

 

سفالگری:

به هنرساخت بشقاب، فنجان ،گلدان ،ظروف پخت و پز و… با استفاده از خاک رس را سفالگری می گویند.

همچنین باستان شناسان از راه تحیق درمورد سفالگری، وسایل و ظروف سفالی، با شرایط اجتماعی و اقتصادی یک دوره یا یک منطقه آشنا می شوند.

همه چیز درمورد سفال و سفالگری

دلیل محبوبیت سفال و سفالگری:

  1. قیمت مواد اولیه در هر صنعتی از مهم ترین گزینه های انتخاب آن می باشد،خاک رس که لازمه اصلی سفالگری است ،بسیارارزان بوده وهرکسی به راحتی می تواند آن را تهیه کند.
  2. دوم اینکه می توانید باپوشش لعابی این ظروف را ضد آب کنید تا رطوبت را جذب نکند.
  3. ظروف سفالی نسبت به بقیه ظروف راحت تر تمیز می شود.
  4. علاوه بر اینکه ظروف سفالی استحکام خوبی دارند، زیبایی خاصی دارند که  این زیبایی، ظروف سفالی  را از بقیه متمایز کرده است.

 

انواع راه های سفال سازی:

در سفال سازی شیوه های گوناگونی وجود دارد که در این قسمت سعی داریم شما را با انواع آن آشنا کنیم.

در شیوه های نخست ساخت ظروف سفالین ،فقط از دست استفاده شده است. ظروف سفالی اولیه به وسیله ایجاد یک سوراخ داخل یک گلوله ی گلی و یا با شکل دهی گل به صورت یک رشته مار مانند و قرار دادن رشته ها روی هم ساخته می شدند.

روش انگشتی:

در این روش وسیله ی سفالی تنها از رابطه گل و دست به وجود می آید و این روش، روش انگشتی نامیده می شود.

همه چیز درمورد سفال و سفالگری

روش فیتیله ای :

از لوله کردن گل به شکل های مختلف و چسباندن آن ها کنار یکدیگر به وجود می آید.

 برجسته کاری :

روش دیگری که بسیار در تزئینات جایگاه ویژه ای دارد، برجسته کاری است که در آن هنرمند طبق نقشه ای که در ذهن دارد، به تزئین ظرف سفالی می پردازد .

سفال گری با تکنیک ورقه ای:

بعد از آنکه از چرخ برای سهولت در سفال سازی به کار گرفته شد، این کار با ظرافت بیشتری همراه شد و هنرمندان سفال ساز می توانستند ظروف را با طرح های بهتری بسازند.

استفاده از چرخ سفالگری نقطه عطفی در تاریخچه سفالگری:

چرخ سفالگری یک وسیله کوچک که معمولا ساخته شده از جنس چوب می باشد، به سفالگران این امکان را میدهد که با استفاده از چرخاندن آن قطعات گل رس را به شکل ظروف مختلف دراورد.

همه چیز درمورد سفال و سفالگری

طرح های روی سفال:

سفال این قابلیت را دارد که طرح های مختلفی را روی آن ها پیاده کرد نظیر(مینا کاری، آینه کاری و پتیه کاری) که میناکاری یکی ازمحبوب ترین آن ها بوده و در بین محصولات فروشگاه سفالینا بسیار پرطرفدار میباشد.

برای دسترسی راحت تر به این محصولات کلیک کنید.

 

مینا کاری روی سفال:

میناکاری روی سفال از هنرهای اصیل محسوب می شود. از ترکیب سه عنصر اصلی طبیعت یعنی آب، آتش و خاک با یکدیگر محصولی شگرف به وجود می اورد.

معمولا طرح های مینا کاری از الگوهای سلیمی گرفته میشود.

 

و اما در پایان امیدوارم این مطلب مورد استفاده شما دوستان قرار گرفته باشد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید